top of page

WC
קול ההתנגדות במוזיקה

WC -  היינו מסטולים (לייב אינדינגב 2021)
WC - סליק [Official Video]
WC 1
WC 2
  • Whatsapp
  • Facebook
  • Twitter
שתפו ברשתות!

מי אנחנו?

WC הינו צמד מוזיקלי המורכב מהאחים אריה הספרי ואבשלום הספרי ויוצר מוזיקה בסגנונות אלקטרו\רוק\היפהופ\פופ\פוסט פאנק. 

המוזיקה של WC עוסקת בהתנגדות אקטיבית לגל הלאומנות הדתית והשחיתות השלטונית במדינת ישראל בעזרת שירים אנרגטיים המבטאים במידה רבה קריאה לפעולה. לא פעם זכה ההרכב לכינוי "פס הקול של מחאת בלפור" ושיריו "לעולם לא ניכנע", "סליק", "סטיריקנים" ו-"היינו מסטולים" היו להמנונים אשר הניעו את העצרות והצעדות בתקופת המחאה נגד נתניהו בשנים 2020 – 2021.  

WC היו המופע המוזיקלי היחיד בהפגנת ה-50,000 בכיכר צרפת בירושלים לקראת בחירות 2021,  ואחד משניים (לצד אחינועם ניניבעצרת בכיכר רבין לכבוד הקמת ממשלת השינוי.

 

 

מחתרת?

למרות הבחירה המודעת לא לשלוח את השירים לרדיו, השירים של WC  עוברים מיד ליד בין השדרים ומנוגנים ללא הרף בגלגלצ, 88, רדיו מהות החיים, רדיו הקצה ואף הוזמנו להופעה מלאה בתכנית של יואב קוטנר בגלי צה"ל. השילוב בין מוזיקה קליטה וסוחפת לתוכן חסר פשרות יוצר לא פעם אירועים תקשורתיים המציפים את המצב הפוליטי לדיון ער בתוך עולם התרבות.

באוגוסט 2019 זכה ההרכב במענק של 50,000 ש"ח ממפעל הפיס, אך לאחר שזה הודיע על ביטול המענק לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב שעסק בעו"ד לאה צמל, דחו WC  את המענק, אקט שלווה באייטמים תקשורתיים והפעיל לחץ נגדי על מפעל הפיס שלא להיכנע לארגוני ימין.

באוקטובר  2018 הוזמנה הלהקה להופיע בפסטיבל "אינדי סיטי", ביוזמת עיריית ירושלים, השתתפות שכללה הפקה של קליפ בביצוע חי של השיר "סטיריקנים" בלוקיישן מסוים בעיר. סמוך למועד הצילומים ביקשה ההנהלה להחליף את השיר בגלל מה שהסתבר כ"הנחתה" מגורמים בעירייה שלא אהבו את תוכנו. בעקבות כך הודיעה הלהקה כי לא תשתתף במיזם ובפסטיבל ובכך חשפה את הפוליטיזציה של מחלקת התרבות בעיריית ירושלים.

במהלך השנים 2021 – 2022 זכה השיר "היינו מסטולים" בשיר השנה במצעד השנתי של הקצה, וההרכב עצמו זכה לכתבת שער במוסף הארץ ולכתבת מגזין בת 15 דקות בערוץ 13, שבמקום לעסוק בצהוב הביאה לפריים טיים הישראלי את קול ההתנגדות ומחאת בלפור על שלל גווניה, מהיבט התרבותי.

 

 

תכניות לעתיד

1. אלבום – לאחר כמה שנים של ריליסים נקודתיים ברצוננו להקליט אלבום מלא של שירים חדשים שהתימות המרכזיות בו הן המאבק כדרך למציאת משמעות בעולם החילוני, אימוץ האמת כדת בעידן של שקרים ופייק ניוז, הסכנות שבחיבור בין מדינת הייטק למדינה לא דמוקרטית והקשר בין הכיבוש לאובדן הדמוקרטיה.  הערכת עלות: 75,000 ש"ח.

 

2. קליפים – את האלבום ילוו שלושה קליפים. אחד שמראה סיפור של חזרה בתשובה שבכפייה במעין תהליך אינקווזיציוני (שבסופו הרב כהנא מתעורר לחיים) ושניים נוספים שיהיו חריפים וסנסציוניים כמו הקליפים של השירים "סליק" ו-"היינו מסטולים". הערכת עלות: 40,000 ש"ח

 

3. התרחבות לקולקטיב אומנותי – מטרת העל שלנו היא להתרחב למשהו גדול יותר מלהקה. אנחנו שואפים להפוך לתנועה אומנותית שיצירותיה מוכוונות ע"י קו ברור של התנגדות לפאשיזם, הומניזם אוניברסלי, קהילתיות ליברלית ומלחמה על זכויות האדם. לצורך כך אנחנו שואפים להתרחב לקולקטיב אמנים הכולל רקדנים, קולנוענים, ציירי רחוב, אמני מיצג וליצור יחד ולחוד לפי קו אומנותי שהוא יותר למען החברה ובעיקר הצדדים המוחלשים שבה ופחות למען הגשמה עצמית. במסגרת הפעילות של קולקטיב מסוג כזה אנחנו מתכוונים להגיע תכופות אל הפריפריה הישראלית ולהנכיח עצמנו לעיתים במקומות מעוררי מחלוקת באופן שימשוך אלינו קהלים לא צפויים ויעורר דיון. הפעילות תתועד ותופץ ברשתות. עלות ראשונית: 50,000 ש"ח.

 

4. הרחבת פעילות הרשת: ברצוננו להרחיב את עמודי הפייסבוק והאינסטגרם של WC  שעד עכשיו גדלו בצורה אורגנית ולהפוך לערוץ המספק משענת רוחנית ואידאולוגית בעידן בו הכל נבלע ע"י הדת או ע"י פשטנות ורדידות. לצד המוזיקה נרצה להביא טקסטים, מונולוג שבועי, סיקור פעילות אקטיביסטית, אומנות פוליטית ואנקדוטות היסטוריות ופילוסופיות שיתמכו בציבור ההומניסטי\דמוקרטי\ליברלי ויתנו לו תחושה של קהילה, כוונה, תקווה השראה וצדקת הדרך בעת הזו. עלות ראשונית: 5000 ש"ח.

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • Spotify
צפו בכתבת מגזין מערוץ 13
תרומה
רוצים לשמוע עוד
bottom of page